LILY Machine parts,JU055XP0 Deep Groove Ball Bearings,6.25x5.5x0.5inch double rubber seals deep groove ball bearings
Design Features of JU055XP0 Bearing:
JU055XP0 Bearing represents a specialized category of thin section bearings. It is distinguished by its unique cross-sectional geometry, which remains constant as the bore diameter increases. JU055XP0 bore dia is 5.5"". Its out dia is 6.25"". Its width is 0.5"". It is manufactured to high precision standards, which is critical for applications requiring accurate and smooth motion.
What Benefits Can JU055XP0 Bearing Provide?
What Can JU055XP0 Bearing Be Used for?
JU055XP0 Bearing is suitable for applications such as:
Specifications:
Part Number:JU055XP0.
Brand: LILY.
Equivalent: KAYDON.
System of Measurement: Inch.
Bearing Type: Ball.
For Load Direction: Four Point Contact.
Construction: Single Row.
Seal Type: Sealed.
Thin Section Bearings Type: RealiSlim Sealed Bearings.
Series: JU 1/2"" x 3/8"".
Bore Dia: 5.5"".
Bore Dia Tolerance: -0.0010""– 0"".
Outer Dia: 6.25"".
Outer Dia Tolerance: -0.0010""– 0"".
Width: 0.5"".
Width Tolerance: +.000 –.005"".
External Diameter On Inner Ring: 5.650"".
Internal Diameter On Outer Ring: 6.042"".
Ring Material: Chrome Steel.
Ball Material: Chrome Steel.
Cage Material: Brass.
Dynamic Radial Load: 1687 lbf.
Dynamic Thrust: 2690 lbs.
Dynamic Moment: 3717 lbs.
Static Radial Load: 2830 lbf.
Static Thrust: 7060 lbs.
Static Moment: 8300 lbs.
Moment Load Rating: 3 ft-lbs.
Lubrication: Lubricated.
Shaft Mount Type: Press Fit.
Temperature Range: -30°C to 110 °C.
ABEC Rating: ABEC-1.
Radial Clearance: 0.0000 – 0.0005"".
RoHS: Compliant.
Weight: 0.74 lbs.
Packaging includes: 1x Bearings.
Design Features of JU055XP0 Bearing: JU055XP0 Bearing represents a specialized category of thin section bearings. It is distinguished by its unique cross-sectional geometry, which remains constant as the bore diameter increases. JU055XP0 bore dia is 5.5"". Its out dia is 6.25"". Its width is 0.5""....